Poradnia Zdrowia Psychicznego
Przed pierwszą wizytą psychiatryczną odbywa się konsultacja z personelem medycznym w PZK.
Poradnia zapewnia podstawową ambulatoryjną diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych osobom, które ukończyły 18 lat.
Poradnia oferuje pacjentom i ich rodzinom podstawowe formy wsparcia i pomocy psychologicznej.
Poradnia Konsultacyjna Zdrowia Psychicznego
Wybrzeże Józefa Conrada-Korzeniowskiego 18
50-226 Wrocław
Poradnia czynna:
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 18:00
tel.: 519 618 183
tel.: 519 319 462
Zobacz w czym możemy pomóc:
Psychiatria
Psychiatra – Psychiatra to specjalista, który wspiera Pacjentów w rozwiązywaniu problemów zdrowia psychicznego. Z jego pomocy korzystają osoby borykające się z depresją, pacjenci doświadczający stresu pourazowego.
W ramach realizowanej specjalizacji lekarz psychiatra zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych.
Psychologia
Psycholog – psycholog świadczy porady psychologiczne i pomoc w wielu sytuacjach. Wspiera pacjentów, którzy nie odczuwają satysfakcji z relacji rodzinnych i partnerskich.
Pomaga w dostrzeganiu i rozumieniu potrzeb innych, uczy rozmowy i rozwiązywania problemów. Dobry psycholog pomaga również w diagnozowaniu przyczyny i rozwiązywaniu problemów z brakiem sił i chęci do wykonywania codziennych czynności.
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?
Zadaniem psychiatry jest pomoc w rozwiązywaniu problemów oraz leczenie chorób, które uniemożliwiają Pacjentom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Z pomocy psychiatry warto skorzystać m.in.:
- doświadczając nagłych zmian nastroju,
- obserwując zmiany w relacjach z rodziną i innymi ludźmi (unikanie kontaktów towarzyskich),
- doświadczając trudności z zaakceptowaniem nowej sytuacji,
- odczuwając lęk i niepokój, smutek, przygnębienie i bezradność,
- podczas leczenia uzależnień,
- dostrzegając nieistniejące rzeczy, słysząc głosy, itp.
Lekarz psychiatra specjalizuje się w leczeniu szeregu chorób i zaburzeń. Zakres jego specjalizacji obejmuje leczenie depresji, zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i zaburzeń osobowości, choroby afektywnej dwubiegunowej, nerwic, schizofrenii, uzależnień.
Co ważne do psychiatry możemy się zgłosić także w przypadku doświadczania zespołu stresu pourazowego.
Wizyty domowe
Z wizyt domowych często korzystają pacjenci w wieku podeszłym. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad, badanie stanu psychicznego oraz dokonuje podstawowej oceny stanu fizycznego pacjenta.
Po przeprowadzonym badaniu, ustaleniu wstępnego rozpoznania, lekarz może zlecić m.in. przyjmowanie stosownych leków, na które wystawia receptę. Jeśli jest taka konieczność, lekarz wystawia skierowanie do leczenia szpitalnego.
W trakcie wizyty domowej możliwe jest również m.in. wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia lub druku zwolnienia lekarskiego. Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent decyduje się na wizytę domową, ponieważ nie może dojechać do przychodni ze względów organizacyjnych (np. brak czasu, trudności komunikacyjne) lub gdy na „własnym terenie” czuje się pewniej i bezpieczniej.
Kontynuacja leczenia oraz wizyty kontrolne mogą być prowadzone na stałe w trybie wizyt domowych lub kolejnych wizyt pacjenta w siedzibie CZP. O trybie odbywania kolejnych wizyt decyduje Pacjent wraz z lekarzem prowadzącym. Wizyty domowe prowadzą lekarze zatrudnieni w Centrum Zdrowia Psychicznego.
Terapie
Podstawowym zadaniem oferowanych form terapii jest stworzenie jednostce warunków do uświadomienia sobie własnych wzorców kontaktowania się z ludźmi i tego, jak buduje z nimi relacje.
Co ważne terapia grupowa daje możliwość poznania nawykowych sposobów myślenia, przeżywania, zachowania oraz ich konsekwencji.
W praktyce terapia grupowa pozwala na poszerzenie i pogłębienie samoświadomości jednostki, a w efekcie zwiększenie poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje życie, jak również zwiększenie poczucia możliwości wyboru.
W ramach działalności CZP organizowane są różne formy terapii grupowej. Oferowane terapie grupowa mają za zadanie pomóc osobom dążącym do zmiany w swoim życiu i relacjach z innymi ludźmi.
Zobacz wykaz prowadzonych terapii wraz z ich harmonogramem (format pdf).
Poznaj nasz personel
Wojciech Wysocki
Kierownik Poradni
lekarz, specjalista psychiatra. Ma doświadczenie w pracy z pacjentem, w strukturach zajmujących się leczeniem zaburzeń psychicznych: oddziale dziennym psychiatrycznym, poradni zdrowia psychicznego, zespole leczenia środowiskowego, oddziale dziennym leczenia nerwic.
Kamila Kasprzyk
lekarz medycyny, specjalista psychiatra
Justyna Karbowska
lekarz medycyny, specjalista psychiatra
Adrian Marciak
lekarz medycyny, specjalista psychiatra
Karolina Możdzeń
pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Jakub Chmura
psycholog
Aleksandra Bochen
psycholog
Agnieszka Pawłowska
psycholog
Aleksandra Nowak
psycholog
Karolina Mleczko
psycholog
Paweł Kamiński
psychoterapeuta
Artur Kłos
psychoterapeuta
Alicja Wiśnicka
psychoterapeut
Mariusz Kozak
pracownik socjalny
Adam Intrys
psychoterapeuta