Leczenie domowe
Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie. Czas rozmowy i ilość spotkań – to wszystko jest dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji, potrzeb i oczekiwań. Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności – zespół nie jest w żaden sposób oznakowany.
Zespół podtrzymuje regularny kontakt z pacjentem, wspomaga proces leczenia i zdrowienia, przeciwdziała narastaniu kryzysów, stara się zapobiegać zbędnej hospitalizacji. Po odzyskaniu zdrowia w stopniu pozwalającym na rezygnację ze wsparcia zespołu, pacjent kontynuuje leczenie w trybie ambulatoryjnym, w poradni.
Przyjęcie do leczenia domowego wymaga zgody pacjenta wyrażonej na piśmie (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych również opiekuna ustawowego lub kuratora).
Pacjent wyrażając zgodę na leczenie w zespole jednocześnie wyraża zgodę na wizyty domowe lekarskie i psychologiczne/ terapeuty środowiskowego/ pielęgniarki środowiskowej.
Objęcie opieką zespołu wymaga wstępnej konsultacji i kwalifikacji, podczas której określa się warunki współpracy.
Zajmujemy się głównie leczenie pacjentów z rozpoznaniem:
- schizofrenii;
- zaburzeń schizoafektywnych;
- choroby afektywnej dwubiegunowej (maniakalno-depresyjnej) i choroby afektywnej jednobiegunowej (depresja nawracająca);
- innych psychoz urojeniowych i afektywnych.
Nie podejmujemy się opieki nad pacjentami:
- z niepełnosprawnością spowodowaną otępieniem (min. w chorobie Alzheimera);
- w aktywnej fazie uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze) – od osób uzależnionych wymagana jest abstynencja i jednoczesne leczenie w poradni uzależnień;
- z wysuwającym się na pierwszy plan problemem wynikającym z zaburzeń osobowości (impulsywność, zachowania agresywne, konflikty interpersonalne);
- w ostrej fazie kryzysu psychicznego, gdy nasilenie objawów wymaga pobytu w szpitalu;
- nie wyrażających zgody na leczenie farmakologiczne.
Poznaj nasz personel
Wojciech Wysocki
Koordynator Zespołu Mobilnego
lekarz medycyny, specjalista psychiatra. Rozległe i długoletnie doświadczenie zawodowe pozwalają na wnikliwą ocenę stanu psychicznego zgłaszających się pacjentów a co za tym idzie wybranie najbardziej adekwatnej formuły dalszego postępowania terapeutycznego.
Karolina Możdżeń
pielęgniarka
Aleksandra Nowak
psycholog
Mariusz Kozak
pracownik socjalny