Ordynator: lek. med. Wojciech Wysocki, Specjalista Psychiatra
Lekarze: tel. 71 77-66-331
Pielęgniarka: Barbara Szubert tel. 71 77-66-345
Oddział III Psychiatryczny dzienny znajduje się w budynku „A” na I piętrze (wejście od Wyb. J. C-Korzeniowskiego 18) i kieruje swoją ofertę do Pacjentów, którzy zakończyli leczenie w trybie stacjonarnym lub korzystają z opieki ambulatoryjnej, a których stan wymaga oddziaływań terapeutycznych dla utrwalenia efektów leczenia i utrzymania pozytywnego kierunku terapii. Przyjmowane są osoby z procesami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju oraz głębokimi zaburzeniami osobowości.
Proces leczenia oparty jest o kompleksowe oddziaływania terapeutyczne obejmujące farmakoterapię, psychoterapię i terapię zajęciową. Każdy jest traktowany indywidualnie. Staramy się szczegółowo poznać indywidualną historię i zgłaszaną problematykę każdego Pacjenta, aby móc dostosować pomoc specjalnie do potrzeb.
Odpowiednie dostosowanie farmakoterapii jest bardzo trudnym procesem, dlatego nasi lekarze - ordynator oddziału dr Ewa Bartecka-Piłasiewicz oraz lekarze rezydenci poświęcają swoim podopiecznym dużo uwagi i dokładnie słuchają ich spostrzeżeń.
Psychoterapia grupowa prowadzona jest przez psychologów psychoterapeutów – mgr Annę Laskowską i mgr Michała Strobla, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia psychoterapii psychodynamicznej. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego wspierają pacjentów w zrozumieniu istoty ich przeżyć. Podczas psychoterapii grupowej zawsze znajdzie się miejsce na to, aby podzielić się tym co boli, ale i tym co cieszy.
Bywa tak, że rozmowy podczas sesji grupowych wydają się zbyt trudne. Czasami nieśmiałość i przykre doświadczenia utrudniają zdolność do otworzenia się przed innymi i dzielenia się tym, co „w środku”. Aby te trudności udało się skutecznie przezwyciężyć, naprzeciw wychodzimy z wieloma innymi formami zajęć. Posiadamy profesjonalnie wyposażoną pracownię plastyczną. Prowadzona jest w nich arteterapia przez dyplomowaną arteterapeutkę, mgr sztuki Mirellę Rylewicz, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych. Mamy również w oddziale cały zestaw instrumentów. Aby nasi podopieczni mogli się przy ich pomocy wyrazić i otworzyć, pomaga im w tym mgr muzykoterapii Anna Gościniak. Proponujemy też zajęcia treningowe, prowadzone przez psychologa i terapeutę zajęciowego Adama Bułacza, które każdy może wykorzystać w celu podniesienia swoich kompetencji społecznych, dzięki czemu funkcjonowanie w świecie stanie się łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące.
Osoby leczące się psychiatrycznie często doświadczają samotności. Przebywanie w gronie osób z podobnymi przeżyciami jest bardzo ważnym elementem terapii. Jest to okazja do tego, aby każdy mógł się poczuć częścią społeczeństwa.
Jak wiadomo, emocje często znajdują wyraz w dolegliwościach somatycznych. Tu boli, tam strzyka... Ten obszar również nie zostanie przez nasz zespół zaniedbany. Kilka razy w tygodniu nasi podopieczni korzystają z treningów Nordic Walking na terenie szpitalnego parku oraz z treningów relaksacyjnych prowadzonych na materacach przy delikatnej muzyce. Aby tak całkiem się nie zasiedzieć w murach oddziału, regularnie wychodzimy na spacery w różne ciekawe miejsca we Wrocławiu. Bywamy w muzeach, kinach, parkach, wieżach widokowych, a nawet planetarium.
Łatwo u nas zapomnieć o tym, że jest się w szpitalu. Gdy niestety konieczność różnych badań o tym przypomni, specjalistka pielęgniarka mgr Barbara Szubert na pewno zadba o to, aby były one bezbolesne.